Важливо знати, водонепроникне шкіряне взуття у вас чи водостійке, якщо плануєте його використовувати в ситуаціях, коли контакту з водою не уникнути. Але давайте спершу розберемось, у чому різниця між цими двома термінами.
Водостійкий матеріал - це той, який у певній мірі, природним шляхом здатен завадити проникненню води, але він не буде повністю захищати виріб від потрапляння вологи. Це означає, що взуття буде захищене від невеликого дощику (намокання), бризків, але від чогось сильнішого - промокне. Натомість водонепроникний матеріал оброблений так, щоб його можна було поміщати у воду без будь-яких пошкоджень. Проте цей захисний бар'єр також має певну міцність. Тому, якщо водонепроникну шкіру повністю тримати у воді, вона залишатиметься захищеною тільки протягом певного періоду часу.
Сама по собі шкіра має певну стійкість проти намокання та водонепроникність. Проте при високій вологості чи внаслідок дії води шкіра стає вологою - через водопроникність матеріалу. Така шкіра після висихання модже деформуватись і стати жорсткою та твердою, втративши свою чудову еластичну текстуру. Якщо шкіра не висохне достстаньо швидко, вона може навіть почати гнити. Через свої природні властивості, шкіра ніколи не зможе бути дійсно на 100% водонепроникною, особливо тому що з віком втрачає частину властивостей. Проте, якщо шкіру періодично обробляти певним чином, можна не лише збільшити час її служби, а й підвищити рівень водонепроникності.
Існує декілька способів обробки та догляду за шкірою, які можуть допомогти зробити її більш водостійкою. У цій статті ми розглянемо три типи захисту від води:
- захисний крем кондиціонер
- аерозоль, який створює водонепроникний бар'єр
спрей-репелент для надання водостійкості
1. Крем кондиціонер з воском і водозахисним ефектом.
Найпопулярнішим з методів є використання кремів, які містять віск. Воскування - це відносно простий
процес для більшості типів шкіри, як показує наведений нижче метод.
Використання воскового крему кондиціонера з водовідштовхуючим ефектом.
1. Переконайтесь, що шкіра повністю очищена, оскільки будь-який бруд чи зайві матеріали можуть впливати на ефективнусть крему.
2. Невелику кількість крему нанесіть на тканину або спеціальну серветку, а потім рівномірно розподіліть по всій поверхні шкіри.
3. Можна повторити при необхідності.
4. Віск має висохнути природним шляхом протягом 30-60 хвилин. Не піддавайтесь спокусі пришвидшити процес, нагріваючи шкіру, оскільки це може призвести до руйнування шкіри.
5. Після повного висихання протріть шкіру сухою чистою тканиною.
Дуже важливо зберегти еластичність шкіри виробу. Тому крім воску крем містить спеціальні олії, які дозволяють зберегти гнучкість та насиченість жирами. Це не лише оновить стан шкіри, а й допоможе зберегти її водонепроникність.
Майте на увазі, що цей метод буде працювати тільки з деякими видами шкіри. Якщо у вас є щось на кшталт замші або сухого нубуку, тоді ви зруйнуєте матеріал, обробивши його кремом. У такому випадку вам знадобиться спеціальний спрей, який створює невидимий водостійкий та олієвідшковхуючий бар'єр, який безпечний для даних видів шкіри. Спрей захищає від любого виду рідини, що особливо важливо для замші, оскільки вона найменш водостійка серед видів шкіри.
2. Водонепроникні аерозолі (гідрофобні покриття)
Водовідштовхуючий захисний аерозоль для замші, шкіри та тканини.
Є випадки, коли водонепроникність просто необхідна. При довгих туристичний мандрівках, обробка поверхонь, які довго контактують з водою - одягу, рюкзаків, сумок, тентових покриттів - буде дуже доречною. Окремо варто врахувати обробку взуття. Відзначимо, що подібні аерозолі не захищають поверхню від механічних пошкоджень, і якщо шкіра потерласть, варто оновити водонепроникне покриття.
Аерозоль підходить для викоритсання на всіх типах взуття та ідеально підійде лдля відновлення водовідштовхуючої поверхні на черевиках з мембранами Gore-Tex® и eVent.
3. Спрей для надання шкірі водостійкості.
Дощ або сніг (чи будь-які опади) можуть нашкодити улюбленій парі шкіряного взуття. Ось чому майже всі інструкції з догляду наполегливо рекомендують обробляти взуття водонепроникним аерозолем перед використанням. Але ця профілактична міра може мати протилежний ефект, скорочуючи час життя вашого взуття.
Поціновувачі взуття ручної роботи рекомендують не використовувати водонепроникні засоби. Але чому? І що ж потрібно робити, щоб захистити взуття від впливу води?
Уникайте водонепроникних спреїв для речей, які вам по-справньому важливі. Для дійсно "водонепроникної" шкіри це означає створення бар'єра, де вода чи волога не можуть пройти ніяк, тому шкіра більше не "дихає". Коли шкіра не дихає, це впливає на температуру і вологу зсередини, створюючи піт та запах. І найголовніше - якщо у Вас дороге брендове взуття або сумка і ви розраховуєте на їх довге життя, то зауважте, що шкіра (замша) покрита водонепроникним засобом, погано ремонтується. Можливі плями та нерівності під час відновлення (фарбування) шкіри. Водонепроникні спреї надто сильні. Вони діють як герметик - через це шкіра не буде всмоктувати поліруючі або жируючі кондиціонери.
Замість цього оберіть водостійкий спрей. Водовідштовхуючі репеленти - ваш найкращий вибір. Воно достатньо ніжні і, навіть, якщо Ви випадково перенаситите матеріал, то не пошкодите його. Догляд, профілактичний ремонт вашого взуття (все, що вам потрібно зробити, щоб зберегти та продовжити життя вашим виробам) можливі, якщо ви використовуєте водостійкий спрей.
Щоб отримати максимальний ефект, дотримуйтесь рівномірності нанесення. Розпилюйте препарат рівномірною "хмаркою", дайте йому висохнути, потім нанесіть другий шар і, якщо хочете, можете нанести третій.
Не обробляйте спреями лаковану шкіру. Думайте про такий вид шкіри, як про пластик. Це може не зіпсувати покриття, але може створити наліт та помутніння лаку. Ви можете використовувати водостійкий спрей для всіх інших матеріалів, таких, як шкіра, замша, нубук та тканина.
Водостійкість повністю залежить від типу шкіри та методу вичинки.
Властивості шкіри залежать від методу вичинки та способу жирування шкіри а також додавання до неї спеціальних полімерів (силіконів) в процесі деблення і на стадії фінальної обробки. Так, шкіра, вичинена по натуральній технології, наприклад, рослинного дублення, більше за інших схильна до намокання.
НУБУК
Шкіра Nubuck являє собою дрібноворсисту шліфовану шкіру, яка нагадує тонку, але міцну, замшеву. Як і шкіра, нубук, природньо, стійкий до невеликої кількості води (намокання), проте він потребує додаткової обробки водозахисними спреями.
ЗАМША
Замша дуже легко пошкоджується водою - це викликає появу плям на її поверхні. Злива чи сніг може знищити пару замшевих чобіт за один день. Але чуттєва природа замші також означає, що ви маєте бути обережні з тим, які матеріали використовувати для створення водонепроникності, оскільки не всі матеріали одинаково корисні.
АНІЛІНОВА ШКІРА
Натуральна ніжна шкіра більш за все схильна до намокання. З анілінової шкіри зазвичай виготовляють дорогі вироби, відповідно, вони вимагають певного догляду. Для надання водостійкості шкірам такого типу зазвичай використовують креми та воски.
ПОВНОЗЕРНИСТА ШКІРА
Повнозерниста або верхня шкіра виготовлена з найміцнішої частини шкури тварин і тому є найміцнішим та найводостійкішим типом шкіри. Однак, як і інші шкіри, її також варто обробляти воском або спреєм для покращення водонепроникності взуття.
Зверніть увагу! Рекомендовано завжди перевіряти новий продукт для догляду за шкірою на непомітній ділянці виробу перед його застосуванням всюди, оскільки деякі продути можуть змінювати колір і/або текстуру шкіри.